Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

INFORMACJE

 

  Szkoła Podstawowa im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu jest niewielką placówką położoną na skraju powiatu śremskiego, której historia sięga końca XIX wieku. Do placówki uczęszczało nieiwiele ponad 100 uczniów i około 40 przedszkolaków. Pracownicy, rodzice i uczniowie jednak wiedzą, że mała nie znaczy nic nieznacząca. W powiecie śremskim i rejonie szeroko znane są osiągnięcia uczniów i niestandardowe projekty realizowane przede wszystkim dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców.  Absolwenci naszej szkoły słyną z zaangażowania i aktywności na rzecz swej małej Ojczyzny. Cała najbliższa okolica szkoły jest pamiątką niezwykłych zdarzeń i śladem życia wybitnych ludzi. Zaledwie 15 km stąd - w Turwi - przed 200 niemal laty: mieszkał, pracował i pomagał Polsce patron naszej szkoły generał Dezydery Chłapowski, niemal przez miedzę sąsiadując z autorem Hymnu - Józefem Wybickim.  Niedaleko – w Rogalinie mieszkał w tym samym czasie - wybitny Wielkopolanin – Edward Raczyński. W samym Iłówcu prawdopodobnie - i to aż trzykrotnie - był Napoleon. Do zaprzyjaźnionych domów zaglądał też twórca legionów Jan Henryk Dąbrowski. W niedalekim Gostyniu mieszkał dziś już błogosławiony Edmund Bojanowski -, który w pobliskim Jaszkowie założył jedną z pierwszych ochronek dla dzieci.  Każda z tych postaci jest nam lokalnie bardzo bliska, ale bliska jest także każdemu Polakowi. Mieszkać tu i nie chłonąć historii - to nie jest możliwe. Z drugiej strony – stąd nie odjeżdża żaden autobus, a na stację PKP jest ponad 2 km. Dotrzeć do muzeum, kina czy teatru nie jest łatwo. Miejscowość to jeszcze pamiątka przeszłości i funkcjonujących tu niegdyś PGR-ów. Najlepszymi wzorcami dla naszych podopiecznych w takich okolicznościach są, zatem nasi przodkowie z tej bliższej i dalszej historii.  Rolą nauczycieli naszej szkoły jest natomiast odsłonić życie tych dawnych mieszkańców naszych ziem przed tymi, którzy dopiero do dorosłego życia przygotowują się, by pokazać im wszystko, co najlepsze z historii naszego regionu.

  

Szkoła posiada sztandar, który na stałe wkomponował się w wydarzenia kulturalne regionu, a kontakt z potomkami rodu naszego patrona uzmysłowił dzieciom, że mieszkaniec wsi to nie człowiek drugiej kategorii.

    W naszej szkole jest prowadzona kronika - pięknie, ręcznie wykaligrafowana i bogato zdobiona – nasza duma i pamiątka wszystkich ważnych wydarzeń.

   Nasi podopieczni biorą udział w licznych przedsięwzięciach, które zapewne zaprocentują w ich dorosłym życiu-, ale nie będą bez znaczenia dla naszej planety.  Uczniowie, bowiem sprzątają świat - segregują odpady - lokalizują nielegalne wysypiska śmieci- i informują o tym lokalne władze.

  To, z czego jesteśmy dumni - to również akcje (trwa niezmiennie i nieustająco od dziewięciu lat) zbierania nakrętek dla chorej dziewczynki mieszkającej w miejscowości odległej o 8 km od naszej wioski. Akcji pomocy innym, w które się angażują nasi uczniowie jest wiele: Kolory świata (akcja UNICEF szycia i sprzedaży lalek i przekazanie zgromadzonych funduszy na rzecz biednych dzieci), Misyjna Walentynka (sprzedaż walentynkowych lizaków, – z której dochód wsparł przyjaciół z Afryki), czy akcja „Kup Pan szczotkę”- polegającą na zbiórce szczoteczek i past do zębów na rzecz dzieci w Afryce oraz „Opatrunek na ratunek”- zbiórka plastrów i bandaży też dla dzieci z tego kontynentu. W bieżącym roku szkolnym odbyła się dodatkowa akcja sprzedaży maskotek, z której dochód został przeznaczony na leczenie przewlekle chorego chłopca (przyjaciela naszego ucznia).

   Wzorem poprzednich aktywistów naszej wioski - nasi uczniowie działają na rzecz ludzi i zwierząt rozwijając u siebie zmysł empatii. Dawniej przy udziale PGR-u zbierano kukurydzę dla dzików – dziś zbieramy na ten cel kasztany. Uczniowie biorą udział w warsztatach (prowadzonych przez leśników) – budowania domków dla owadów, uli dla pszczół miodnych itp. Propagujemy też zbiórkę baterii – organizując na terenie gminy (i nie tylko) specjalnie wydzielone do tego miejsca.Uczniowie zaangażowali się we współpracę ze Schroniskiem dla zwierząt w Gaju.

   Staramy się także- by nasi podopieczni uczestniczyli w ważnych lokalnych wydarzeniach, takich jak: Dzień Hymnu Polskiego, Gminne Obchody 100-lecia Dnia Niepodległości, Gminne Obchody 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, Konkurs Organizowany Przez ODN w Poznaniu na Kartkę Okolicznościową z okazji 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Udział w Programie „Polska – moja Ojczyzna” edycja II, Udział w „Regionalnym Przeglądzie Dziecięcy Pieśni Ludowej Kukułeczka”.

    Nasza lokalna działalność to też ważna cząstka historii Polski. Jesteśmy z tego dumni i tę dumę wpajamy naszym uczniom. Dowodem na to są oceny zachowania, wyniki w nauce i osiągnięcia w konkursach na różnych szczeblach.

 

Data dodania: 2017-01-12 21:25:25
Data edycji: 2023-03-22 13:42:46
Ilość wyświetleń: 12151

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
 
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej