Czcionka:

A+A-

Kontrast:

DZIEŃ KSIĄŻKI 23 kwietnia

DZIEŃ KSIĄŻKI 23 kwietnia

                          23 kwietnia książki miały swoje święto, bowiem obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole i przedszkolu szereg działań mając na celu promowanie czytelnictwa.

  • Każdy mógł wziąć udział w akcji tzw. „sleevface, czyli ubierz się w książkę”. Zarówno przedszkolacy, jak i uczniowie podjęli trud sfotografowania się z książką próbując stanąć się jej częścią.

"SLEEVEFACE" = "ubierz się w książkę"

Dzień Książki w przedszkolu

 

  • Chętni wzięli udział w konkursie na zakładkę do książki. Pomysłowość wykonanych prac okazała się niezwykła, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni upominkami.

 

ZAKŁADKI

 

W kategorii przedszkolnej wszystkie prace otrzymały wyróżnienie:

- Alan Kubicki

- Milena Leśniewska

- Hanna Śliwa

- Joanna Kasprzak

- Milena Łączna

- Julianna Wojtkiewicz

- Dominik Trembiński

- Adam Grzywacz

- Zuzanna Mikołajczak

- Julia Reszel

- Aleksandra Matuszewska

- Hanna Ludwiczak

 

 

 

W kategorii klas I-III przyznano miejsca i wyróżnienia:

- Krzysztof Walkowiak – I miejsce

- Aleks Olejnik – II miejsce

- Katarzyna Gawron, Maria Słomińska, Tomasz Słomiński – III miejsce

- Gabriela Kołtoniak, Martyna Budna, Maja Młynkowiak, Marita Poszytek – wyróżnienie

W kategorii klas IV-VIII przyznano:

- Zofia Śliwa, Oliwia Kokora – I miejsce

- Kazimierz Błoszyk – II miejsce

- Julia Budna, Kuba Trembiński – III miejsce

 

  • W dniu 23 kwietnia przedszkolacy otrzymali książki, które kiedyś ktoś już przeczytał i oddał do biblioteki. W ten sposób książki otrzymały kolejną szansę na przetrwanie. Każdy przedszkolak mógł samodzielnie dokonać wyboru, ale wyłącznie po rysunku narysowanym na szarym papierze, bowiem każda książka była w niego owinięta i do końca nie wiadomo było, jakie czarujące i niesamowite opowieści się w niej kryją.

 

  • Przeprowadzono również wśród uczniów i rodziców sondę na temat ich ulubionych książek. Rodzice chętnie dzielili się swoimi książkami z ich szkolnych lat. Zdaniem uczniów i rodziców na uwagę zasługują następujące pozycje.

- seria książek „Podróże Neli” Nela Mała Reporterka. - „Główna bohaterka i autorka serii tych książek podróżuje po świecie i poznaje ciekawe miejsca, ludzi i zwierzęta. Uwielbiam te książki, ponieważ kocham podróże i też chciałbym móc podróżować do takich egzotycznych krajów. Kocham zwierzęta i mam nadzieje, że będę mógł kiedyś, tak jak Nela poznać te wszystkie cudowne zwierzaki. Lubię też biologię, a w książkach „Podróże Neli” można znaleźć wiele ciekawostek przyrodniczych”.

- „Wybrańcy” Kristin Cashore – „Książka pobudza wyobraźnię, a akcja jest bardzo dynamiczna i zmienna”.

- „Harry Potter i czara ognia” J.K. Rowling – „Wybrałam tę książkę, ponieważ jest w niej przedstawiony magiczny świat oraz fantastyczne istoty. Dzięki niej można przenieść się wyobraźnią w zaczarowany świat”. 

- „Czerwony Kapturek” J.i W. Grimm – „Lubię tą książkę, dlatego, że Czerwony Kapturek jest dzielny i nie boi się sam iść przez las do babci. Uwielbiam go, ponieważ jest posłuszny mamie i okazuje miłość swojej babci”.

- „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz – „Książka ta wywołała na mnie duże wrażenie z powodu opisów innego świata, było to dla mnie jako dziecka coś niesamowitego, że może istnieć tak inny i ciekawy świat. Opisy zwierząt, kultury i bohaterów sprawiły u mnie chęć poznania innych odległych miejsc.

- „Od wczesnego dzieciństwa uwielbiałam czytać książki. Wiele z nich czytałam po kilka razy. Jednak najczęściej sięgałam po „Przygody Robin Hooda”. Była to moja ulubiona pozycja. Bylo w niej wszystko, co lubilam: przygody, miłość, bohaterska postawa i szlachetny banita. Zachęcam wszystkich młodych ludzi, aby chociaż  raz sięgnęli po tą książkę, bo warto”.

- „Przygody Koziołka Matołka” Kornel Makuszyński – „Koziołek Matołek zawsze wybierał się do Pacanowa. Za każdym razem spotykały go różne ciekawe przygody. Książka jest bardzo ciekawa i szybko się ją czyta. Zachęcam wszystkie dzieci do lektury i przeżycia przygody z głównym bohaterem, a na pewno nie pożałują”.

- „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren – „To książka, która jako pierwsza przychodzi mi do głowy, gdy myślę o dzieciństwie. Astrin Lindgren stworzyła historię grupy przyjaciół przeżywających niebywałe przygody. W tej książce autorka pokazała sytuacje codzienne i zupełnie niezwykłe, które niosły ze sobą bagaż doświadczeń, przeżyć i emocji. A wszystko to było tak realne, iż mały czytelnik czuł, że jest przyjacielem Britty, Anny, Lisy, Ollego czy Bossego. Życzę każdemu młodemu czytelnikowi, by odnalazł swoją ulubioną książkę i  pokochał  jej bohaterów, tak jak ja pokochałam dzieci z Bullerbyn. Do książek z dzieciństwa wraca się z ogromną przyjemnością”.

 

  • Książki mogą być naszymi przyjaciółmi, z którymi będziemy przeżywać niesamowite historie. Obecnie mamy wiele możliwości, aby z nich korzystać, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (e-booków oraz audiobooków). Wystarczy po nie sięgnąć.

 

Data dodania: 2021-04-26 08:31:41
Data edycji: 2021-04-26 08:39:41
Ilość wyświetleń: 281

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
 
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook